Az egyik legkedveltebb őszi ünnepem a Márton nap és a hozzá köthető vigadalom. Imádjuk a népi hagyományokkal összekötött programokat, libalakomákat, baráti összejöveteleket. Ilyenkor elmegyünk egy rendezvényre, ahol jobban megismerhetik a gyerkőcök is a régi szokásokat.
Amit a Márton napról tudni érdemes
A Márton-napi népszokások egyrészt az év végéhez, a mezőgazdasági munkák befejeződéséhez, illetve az advent közeledtéhez kötődnek, másrészt ahhoz a legendához, amely szerint Szent Márton egy libaólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak elárulták gágogásukkal.
Márton napja a karácsony előtti 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, ezért ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ilyenkor nagy evés-ivást rendeztek, hogy a következő esztendőben is bőven legyen mit fogyasztani.
Ilyenkor szokás készíteni lámpást és mindenféle libás szépséget. Nálunk az oviban pl. minden évben van ilyen ünnepség. A gyerekek és felnőttek elkészítik közösen a lámpásaikat majd az ovit megkerülve a sötét utcán felvonulunk. A lámpások fénye beragyogja a környéket.
Ötletek lámpás készítéséhez
Üvegből, papírból, dekorgumiból nagyon egyszerűen készíthettek lámpásokat. Festékkel csodás képet varázsolhattok rá de egy zsákvászon szalaggal is igazán mutatós lámpás készíthető. Kisebbek papírból is készíthetik
(forrás:hobbymuvesz.com, pinterest, oviselet.blogspot.com)
(forrás: mesesgyongyok.hu, ovoneni.blog.hu, ovoda.webnode.hu)
Ha ti is készítettetek otthon vagy az oviban lámpást agy libuskát, osszátok meg velünk.
Ti küldtétek a falmatricáinkról:
[widgetkit id=”54″]