Szinte minden gyereket, főleg a nagyobbakat érdekel, hogy kik voltak az ősei, vajon honnan származhatnak. Szerencsések azok, akiknek él a nagyi vagy a dédi aki bizony sok sok évesen is kristálytisztán emlékszik mindenre…szinte mindenre.
Mi pl. gyerekként készítettünk családfát, amit izgatottan színeztünk , díszítettünk és büszkén mutattuk egymásnak milyen sok felmenőnkről is tudjuk kicsoda volt…
A kicsik nagyon szeretnek képeket, régi albumokat nézegetni és hallgatni az ősi történeteket. Kössétek össze a kellemest a hasznossal és készítsetek családfát! Kérjétek meg az ismerősöket, rokonokat meséljenek a régmúlt időkről. Utána egy nagy papírra rajzoljatok, írjatok vagy barkácsoljatok egy CSALÁDFÁT.
Miért jó, ha közösen készítitek el a család családfáját?
Ez egy szuper családi program, hol jobban megismerhetitek a saját családotokat. Előkerülhetnek érdekes sztorik vagy akár híres emberek is…
– együtt van a család
– közös feladatot végeztek (csapatmunka)
– megismeri gyermeketek az őseit
– régi korok szokásait, eseményei tanulhatja meg
– bűvül a szókincse
– kreativitása szárnyalhat (vágás, ragasztás, rajzolás, színezés…)
Mi kell hozzá?
– fényképek, amelyeket ki lehet vágni (ha nincs ilyen, akkor hagyd, hogy gyermeked rajzolja pl. a dédit…olyannak amilyennek ő képzeli el a hallottak alapján)
– olló, ragasztó, ceruza vagy filc
– karton
Előre egy papírra vezessétek le a családfátokat, hogy utána könnyebben menjen a ragasztás.
EXTRA TIPP: tedd félre a telefont és a tv-t! Hallgassatok halk zenét, beszélgessetek és élvezzétek, hogy együtt vagytok! 🙂
Érdekesség
– A világ legrégebbre visszavezethető családfája Konfuciuszé (I. e. 551 – I. e. 479), mely több mint 80 generációt ölel át és több mint 2 millió leszármazottja van.
– Európában a legrégebbre visszavezetett családfa rekordját Roy Blackmore tartja, aki 20 000 font sterling befektetéssel és 28 év munkával több mint 1100 évre vezette vissza genealógiai kutatását, 45 generáción át, 880-ig, Nagy Alfrédig